דיאטנית קלינית - דרך העבודה

 

 
 
 
 דיאטנית קלינית, מיהי?

דיאטנית קלינית הנה בוגרת תואר ראשון ב"מדעי התזונה", שסיימה בהצלחה חצי שנה של הכשרה מקצועית במסגרת בית חולים ובמסגרת הקהילה (לשכת הבריאות / קופת חולים), ועל כן קיבלה הכרת מעמד ממשרד הבריאות, כדי לעסוק במקצוע.

 תואר ב" מדעי התזונה" לומדים כיום בשלוש מוסדות לימוד:

  1. הפקולטה לחקלאות ברחובות, השייכת לאוניברסיטה העברית בירושלים.
  2. המכללה האקדמית תל- חי.
  3. מכללת יהודה ושומרון, שהנה שלוחה של אוניברסיטת בר-אילן.

דיאטנית קלינית מתמחה בתחום התזונה ומתבססת על מחקרים מדעיים עדכניים.

עבודת הדיאטנית הנה העברת מידע לגבי תזונה נבונה, התאמת התזונה לאדם היושב מולה והקניית הרגלי תזונה והתנהגות נכונים בכל הקשור לאוכל.
כל זה בהתייחסות להעדפות האישיות של האדם בקשר לאוכל, יכולותיו וסדר יומו. ובנוסף להיות אמפטית וקשובה לאדם שמולה, שעובר תהליך שינוי, שאינו קל.


למה ללכת לדיאטן או דיאטנית ?


  1. איש מקצוע מיומן, שרכש השכלה בתחום ושמתעדכן ממחקרים מדעיים מבוססים
  2. רישיון עבודה ממשרד הבריאות. דיאטנית קלינית בלבד יכולה לעבוד בבי"ח וקופ"ח, עם אוכלוסיות בעלי מחלות כרוניות, חסרים תזונתיים, הפרעות אכילה, אלרגיות ורגישויות, ספורטאים וכו'.
  3. דיאטנית הינה אשת מקצוע שרכשה בלימודיה, בניסיון עבודתה ובהשתלמויות שעברה ידע לתקשורת עם המטופל, להנעת המטופל לשינוי ולהרמת המוטיבציה.

 מפגש ראשון אישי עם דיאטנית

במפגש זה לומדת הדיאטנית להכיר את האדם שמולה, אך זוהי למעשה רק התחלת מסע ההיכרות.

הדיאטנית מבררת את מצבו הבריאותי של הלקוח, כולל הסתכלות בבדיקות דם רלוונטיות. לאחר מכן, הדיאטנית שומעת על היסטוריית המשקל, היסטוריית הדיאטות שעבר אם בכלל, התנהגות אכילה אופיינית, אורח חייו, פעילות גופנית והנפשות הדומיננטיות בחייו ויחסיו עימם, בעיקר סביב נושא התזונה.

הדיאטנית מבררת את מטרת הלקוח בפגישות עימה וביחד קובעים מטרות ריאליות לעבודה.

כעת נשאר עניין ההכוונה התזונתית. הדיאטנית לוקחת אנמנזה מהלקוח, זאת אומרת מה אוכל ושותה במהלך יום ממוצע. מבררת לגבי חולשה למזונות,רגישויות/ אלרגיות והעדפות אישיות. לפי כל אלה בונה תוכנית אכילה ראשונית בצורת תפריט או בצורת רשימת המלצות.
 

דרך עבודה

המפגשים עם הדיאטנית הם על בסיס שבועי בתחילת הדרך, על מנת לייעץ, להדריך וללוות בדרך לשינוי המיוחל. בהדרגה המפגשים נעשים אחת לשבועיים, אחת לחודש וכשצריך.

חשוב להשיג את המטרה שהוצבה תוך כדי התהליך בליוויה של הדיאטנית, וגם למשך תקופה מסוימת  לאחריה, בשמירה על ההישג.

לאחר תקופה, שהאדם מרגיש בטוח בעצמו ושומר יפה כבר תקופה על ההישג, ימשיך לבדו.

במידה ויש קושי, נסיגה, אורח החיים משתנה, מצב בריאותי משתנה יש צורך לחזור לדיאטנית לקבלת הכוונה ותמיכה מחודשים.

 

לסיכום, דיאטנית עם כל הידע המקצועי שרכשה, מלווה את הלקוח בשינוי התזונתי הרצוי עד להקניית הרגל נכון וטוב והחשוב מכל בדרך בריאה.
 
   
 
 
שלח לחבר הדפס
שתף